Na večeru Impresionistov in sodobnih umetnikov, ki se bo odvil 1. marca, se bodo bogati kupci med drugim potegovali za znamenito sliko krajine, ki je nastala daljnega leta 1907. Impresionistično navdahnjena slika je nastala v zlatem obdobju umetnikovega ustvarjanja, istega leta kot najbolj znana in množično reproducirana umetnikova slika, Adele Bloch-Bauer I. Pisana krajina je ena izmed redkih Klimtovih slik, ki se prodajajo na dražbah, večina je v lasti muzejev in galerij, nam najbližji je dunajski muzej Albertina. Po mnenju umetnostnih kritikov se slika uvršča med najboljše umetnikove krajine, prvič je bila javnosti predstavljena na znameniti razstavi “Kunstschau” leta 1908. Dve leti kasneje je umetnino kupila praška narodna galerija, danes pa čaka novega kupca.


Portret Gustava Klimta in Emilie Flöge na vrtu pred Vilo Oleander, v kraju Kammer ob jezeru Atersee, 1908. IMAGNO/Austrian Archives


Čeprav na sliki ni ljudi, tudi barve in rastline nosijo svojo zgodbo. Slika je pravzaprav prizor rastja iz vrta lokalne kmetije blizu jezera Attersee, kjer je Klimt preživljal poletja s prijatelji in partnerko Emelie Flöge, modno oblikovalko.


Portret Adele Boch-Bauer II (1912), slika, ki je bila nekaj časa v lasti Oprah Winfrey. 


Navkljub visoki ceni številka vsekakor ni najvišja, niti za Klimtove umetnine niti za slike na splošno. Klasična umetnost dosega vrtoglave številke, bogatim predstavlja odlično sredstvo za investicijo. Dela evropskih in svetovnih umetnikov tako pristanejo pri nesramno bogatih Rusih, Kitajcih in Arabcih, največkrat končajo kar v sefu ali drugi obliki shranjevanja, lastniki v njih po večini vidijo le finančno vrednost. Pred kratkim je s Klimtom precej zaslužila ameriška kraljica televizijskih oddaj, Oprah Winfrey. Portret Adele Boch-Bauer II je kitajskemu kupcu prodala za 150 milijonov dolarjev, s čimer je zaslužila dobrih 60 milijonov dolarjev, leta 2006 jo je kupila za 87,9 milijonov od dedičev Klimtovega premoženja. Ti so šele  po dolgoletnem sodnem sporu pridobili pet Klimtovih del, ki so bila zasežena med drugo svetovno vojno. O bitki za slike je bil 2015 posnet tudi film s Helen Mirren v glavni vlogi, Ženska v zlatem.


Adele Boch-Bauer iz filma Ženska v zlatem (2015).