Motovilec

Pripravimo ga v solati s polivko iz olivnega olja, jabolčnega kisa ali limonovega soka in soli. Po želji dodamo še česen, kuhan krompir, jajce, popečeno slanino, orehe ali druge oreške, gobe, koruzo in redkvice.



Marjetice

Poskrbimo, da bomo nabrali tiste, ki niso izpostavljene izpušnim plinom in drugemu onesnaženju. Sveži, presni cvetovi oziroma koški marjetic popestrijo tako solate kot sladice in namaze – maslene, smetanove ali skutne.



Špinača

Domača špinača velja za izvrsten vir železa, medtem ko kupljena prepogosto vsebuje obilo pesticidov. Uporabimo svežo v solati, podušeno oziroma skuhano v prilogi, omaki ali kot sestavino poživljajočega smutija.



Korenje

Prija tudi presno brez dodatkov, le oprano oziroma ostrgano. Izjemno okusno je, ko ga popražimo na maslu, malce zalijemo z vodo in osolimo. Povsem preprosto sladico naredimo tako, da naribanemu korenčku dodamo malo sladkorja.



Paradižnikov pire

Dokler ni sezonskega svežega paradižnika, je dobra izbira tudi pire, narejen iz biološko pridelanih sadežev. Naredimo aromatično klasično omako za testenine bolognese ali juho, ko pire razredčimo z vodo in ga poljubno začinimo.



Fižol

Bolje tisti iz pločevinke kot noben, seveda pa toplo priporočamo svežega. Odličen je v spomladanskih krepkih enolončnicah ali spasiran za juho in v zelenih solatah. Stročji fižol najbolj prija svež, kuhan v družbi česna in peteršilja.



Pražene bučnice

Zaradi ohranjanja arome in pomembnih hranil navijamo za tiste, ki so še v lupini, pa čeprav se je treba prav po veveričje izuriti v njihovem luščenju. Bučnice si privoščimo namesto nezdravih prigrizkov ali jih posujmo po pekovskih izdelkih in solatah.



Školjke

Staro ljudsko izročilo veli, da so najboljše v mesecih s črko R. Katere koli školjke bomo izbrali, pedoče ali kapesante ali druge, kupujmo sveže pri preverjenih ribičih oziroma prodajalcih in jih primerno toplotno obdelajmo.



Sardele

Tudi za te izjemno zdrave morske ribe velja, da so najbolj okusne zares sveže, kar se med drugim vidi po bistrih, nemotnih očeh in lesketajoči se koži. Sardele ocvremo in pohrustamo skupaj s klasično tržaško omako.



Jetrna pašteta

Tako jetrca kot jetrna pašteta so bogati z železom. Za njegovo še boljšo absorbcijo hkrati uživajmo rastlinsko hrano z obilo vitamina C, denimo papriko, paradižnik, čebulo ali popijmo sveže iztisnjen pomarančni sok.