Danes bo najbolj vroč dan v letošnjem letu, opozarjajo vremenoslovci in zdravstvena stroka, ki pričakujejo temperaturni vrhunec: živo srebro naj bi se povzpelo na 35 stopinj Celzija, zato za večji del države veljajo varnostna opozorila zaradi velike toplotne obremenitve. Že danes popoldne lahko sicer pričakujemo posamezne nevihte, a prijetne osvežitve ne gre pričakovati do sobote: takrat naj bi se ob padavinah nekoliko ohladilo, a ne bistveno in menda ne za dolgo.



Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje RS opozarjajo, da lahko vročina najbolj prizadene starejše in otroke, bolnike, osebe s socialno-ekonomskimi problemi in tiste, ki so dodatno izpostavljeni nevarnim dejavnikom iz okolje, kot so brezdomci in delavci na prostem. Vročina lahko povzroči kožne izpuščaje, vročinske krče, vročinsko izčrpanost, omedlevico, vročinsko kap in pregretje telesa, zato je nujno, da večino dneva preživimo v senci in hladnejših prostorih, omejimo fizično aktivnost na jutranje in večerne ure, uživamo lahko hrano v manjših obrokih, pijemo dovolj tekočine in nosimo lahka oblačila. Zaščitimo se s pokrivali, sončnimi očali in ustrezno kremo s sončnim faktorjem.  



Pri hlajenju prostorov ravnamo po pameti in klimatske naprave nastavljamo na zmerne temperature: razlika med zunanjo temperaturo in temperaturo notranjega prostora ne sme biti prevelika, osnovno pravilo naj bo, da prostorov ne hladimo na nižjo temperaturo, kot jih pozimi ogrevamo. Stres za telo predstavlja tudi izpostavljenost hitrim temperaturnim razlikam. Temu se težko izognemo pri vstopanju in izstopanju iz klimatiziranih stavb, pri uporabi osebnih avtomobilov pa je priporočljivo zmanjšati hlajenje 5–10 minut pred prihodom na cilj, s čimer se postopoma prilagajamo na zunanje temperature. Prav tako je pomembno, da zelo razgret avto predhodno prezračimo in nekoliko ohladimo ter šele nato vanj sedemo in vključimo klimatsko napravo.