Priprava jedi v pomivalnem stroju je vse pogostejša, hm, kulinarična tehnika. Živila preprosto zložimo v steklene kozarce, ki jih dobro zapremo, celo ustrezno plastično posodo ali vrečko za pripravo jedi, postavimo na zgornjo polico nepogrešljivega gospodinjskega aparata in tega vklopimo.



Rezultat je po koncu programa naravnost navdušujoč, povedo izkušeni. Pa ne dobro pomita posoda, temveč okusen obrok, ki se je pripravljal počasi, pri temperaturi, ki jo predvideva izbrani program, in toliko časa, kot je potrebnega za pranje. Da je zadeva docela praktična, poznavalci pojasnjujejo, da pranja in kuhanja v pomivalnem stroju ni treba opravljati ločeno – ker so živila dobro zaprta v ustrezni embalaži, primerni za toplotno obdelavo, ni strahu, da bi pralno sredstvo okužilo hrano. Dvoje v enem, temu ni mogoče oporekati.

Prav tako neizpodbitno drži, da je trend vse bolj priljubljen po vsem svetu; vsaj med tistimi, ki se ne upirajo novotarijam – in imajo radi predvsem kuhano hrano. Zato ne presenečajo niti knjige receptov, ki zahtevajo prav uporabo pomivalnega stroja in opevajo ne le zdravo pripravo jedi, temveč tudi ekološko plat same zgodbe, saj vendarle ubijemo dve muhi na en mah. Po vrhu si prizanesemo s prezračevanjem prostorov, saj vonjav ob kuhanju ni več zaznati.



Neumnost, porečejo nekateri, drugi pa se metodi klanjajo, saj je to v osnovi sous vide, francoski način priprave, kjer se živila kuhajo v vodi, v nepredušno zaprti vrečici. Postopek je dolgotrajen, saj je bistvena nizka temperatura, pri tem pa je smiselna tudi mera previdnosti: pomivalni stroj ali sous vide je primere samo za živila, ki ne zahtevajo hitre obdelave ali visoke temperature, tako da se mesu in občutljivim sestavinam raje izognimo. 

Revolucija ali norost? Oglejte si spodnji video in presodite sami!