Letos je tistim, ki trpijo za senenim nahodom, oster mraz olajšal začetek pomladi. Sezona cvetnega prahu se začenja pozno, a je zrak v nižinski Sloveniji že obremenil cvetni prah leske in jelše, na Primorskem tudi ciprese. Občutljivi posamezniki morajo biti na pojavljanje cvetnega prahu pripravljeni, da alergije lahko ublažijo, svetujejo v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano.



S cvetnim prahom najbolj obremenjen mesec je april, saj takrat začnejo cveteti drevesa v gozdovih in parkih. Po besedah Kofol Seligerjeve je to tudi čas, ko cvetni prah sprošča eden od glavnih povzročiteljev pomladnega senenega nahoda, breza. V aprilu bodo zacveteli tudi gaber, hrast in bukev, ki bodo cveteli še v maju. Maja in junija bodo v nižinah težave povzročale predvsem različne vrste trav.


Trenutno je v zraku cvetni prah leske in jelše, ki bo v njem ostal tudi v prvi polovici marca, ko se bo cvetenje sicer pomaknilo višje v hribe, je za STA povedala biologinja iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano Andreja Kofol Seliger. V nižinah bo takrat cvetni prah sproščal jesen, v zraku bo tudi cvetni prah topola, vrbe in bresta, ki so nizko alergeni. V Primorju pa bo težave poleg leske in jelše povzročala cipresa, je dejala Kofol Seligerjeva.



Za preprečevanje nevšečnosti svetujejo izogibanje pretiranemu zadrževanju v naravi, ustrezno jemanje zdravil, ki omilijo alergijo, uporabo zaščitnih filtrov in mrež ter nočno prezračevanje. Najbolj pomaga poznavanje alergenih rastlin in čas njihovega cvetenja, kar je mogoče najlažje doseči z vodenjem spletnega dnevnika, dostopnega na spletni strani nacionalnega laboratorija, v katerega beležimo simptome, ki zdravniku pomagajo postaviti ustrezno diagnozo in predpisati ustrezno zdravljenje. Po navedbah agencije za okolje bo obremenitev zraka s cvetnim prahom močno odvisna od vremenskih razmer. Močan veter bo zmanjšal obremenitev, dnevne obremenitve bo tako krojil veter. Padavine bodo prehodno sprale cvetni prah iz zraka, so zapisali na spletni strani.