Lepo je poznati otroke 4. c in 4. d Osnovne šole Zalog. »Ravnatelju smo najljubši, saj ima z nami največ težav,« navihano pojasnijo. »Smo živahni, polni idej. Povzročamo probleme, je že res, ampak lani smo v šoli skupaj s starši ustvarili predstavo Čudoviti 3. b. Z Jonatanovo mami smo napisali čisto našo zgodbo, v ustvarjanju predstave je vsak od nas imel svojo nalogo, Alem in Eldin sta bila prišepetovalca, Muamer je pripravil rap …« In 15. junija bodo šolarji z vsem svojim znanjem in srčnostjo pogostili štiristo povabljenih, nad njimi bosta bdela Jorg Zupan in Maja Martina Merljak, seveda pa tudi kolektiv OŠ Zalog.
Jonatanova mami je igralka Maja Martina Merljak in predstava Čudoviti 3. b v njeni režiji je nastala kot skupni poskus šole in staršev, da bi presegli neznosno ozračje v »problematičnem« razredu. Postala je pilotni projekt skupnostnega programa Skupaj za mizo. Program je izviren, premišljen, strokovno zasnovan in vóden, se razvija in širi. Z njim diha razvojna psihologinja dr. Mojca Poredoš, profesorica na pedagoški fakulteti, pa Ema Škrubej, svetovalna delavka na OŠ Zalog, v njegov razvoj sta vključeni razredničarki Zdenka Marinič in Jasna Grabeljšek, nad dogajanjem bdi Andrej Krumpak, ravnatelj šole.
Restavracija za en dan
Letos poteka drugi pilotni projekt programa Skupaj za mizo, celoletni skrbno načrtovan proces Restavracija za en dan, na šolskem igrišču. Večerjo v celoti pripravljajo prav otroci 4. c in 4. d razreda: pravo mravljišče dejavnosti! Petnajstega junija bodo zasedli šolsko igrišče. »Gasilci so nam posodili klopi in mize, barmani bomo pripravljali brezalkoholne koktajle, pripravili bomo kotiček za počitek, tudi natakarji bomo, naš meni bo mednaroden.