Olivno olje

Zaradi zdravilnih lastnosti, tako v prehrani kot kozmetiki, so ga cenili že v stari Grčiji. Takratni atleti so ga uporabljali za ohranjanje voljnosti kože in mišic, Grkinje pa za doseganje leska v laseh.

Zdravje: znižuje raven holesterola v krvi in deluje preventivno proti pojavu bolezni srca in ožilja. Uporaba v prehrani tudi znižuje krvni tlak in razširja žile, znižuje raven krvnega sladkorja, stimulira izločanje žolča, zavira pa tudi nastanek nekaterih rakastih obolenj.

Lepota: kožo ščiti pred škodljivim vplivom UVB-žarkov in preprečuje nastanek kožnega raka, suhi in luskasti koži povrne gladkost in mehkobo, ukroti pa tudi zavozlane in poškodovane lase in jim daje sijaj. 


     Dobro je vedeti     

Če ponoči smrčite, pred spanjem popijte malo olivnega olja, s čimer boste navlažili mišice grla in preprečili smrčanje.  



PREBERITE ŠE: Kako pobeliti zobe z oljem? 



Arganovo olje

Pridobivajo ga iz sadežev arganovega drevesa, ki raste samo na jugozahodnem delu Maroka. argan je pravi čudež narave, ki mu do živega ne prideta niti suša niti vročina. Tudi če drevo odmre, lahko po sedmih letih ponovno oživi.

Zdravje: je izjemno zdravilno in dragoceno, saj vsebuje ogromno nenasičenih maščobnih kislin in antioksidantov. V prehrani se uporablja kot dodatek k že gotovim jedem, saj tako znižuje holesterol, preprečuje arteriosklerozo ter omili revmatične težave.

Lepota: dobro vlaži kožo in skrbi za njeno elastičnost. Suhim lasem vrača lesk ter učvrsti lomljive nohte. Če arganovo olje zmešamo z morsko soljo, je odlično za pilling. Ker je bogato z vitaminom E, ki lovi proste radikale, omili znake staranja kože, učinkuje pa tudi proti glivicam in bakterijam.


     Dobro je vedeti     

Z lahkoto nadomesti drage kreme za obraz. Vsaj enkrat na dan ga vtrite na očiščeno kožo, če pa je problematična ali aknasta, jo pred nanosom umijte z arganovim milo.  


PREBERITE ŠE: Najdražja hrana na svet



Sezamovo olje

Ali Baba je dejal: »Sezam, odpri se.« Olje, ki ga pridobivajo iz sezamovih semen, nam še danes odpira vrata v kraljestvo zdravilnih in blagodejnih učinkov na telo.

Zdravje: vsebuje ogromno aminokislin, kalcija, kalija, fosforja, železa, vitaminov B in E in je bogato z nenasičenimi maščobnimi kislinami ter naravnimi antioksidanti. Uživanje olja izboljšuje cirkulacijo krvi, upočasnjuje starostne procese, sivenje las ter razvoj demence, hkrati pa krepi imunski sistem.

Lepota: deluje antibakterijsko, protiglivično, protivirusno in protivnetno. iz kože potegne strupe ter pomaga pri mozoljavosti in ogrcih. lahko ga uporabimo namesto balzama za lase, zmehča pa tudi trdo kožo na podplatih. Če ga uporabimo za masažo, krepi trdnost sklepov. Kot večina olj je tudi sezamovo naravni UV-filter. Ne varuje samo pred škodljivimi žarki, ki povzročajo staranje, ampak tudi pred dimom, smogom in onesnaženim zrakom.


     Dobro je vedeti     

 Za res dobro očiščeno kožo dodajte od dve do tri žlice sezamovega olja v kopel, ta bo iz nje potegnila strupe. 


PREBERITE ŠE: Sezamovo olje izboljša kremasti humus



Mandljevo olje

Je eno najbolj uporabnih, vsestranskih in poznanih olj. Vsebuje vitamine A, B1, B2, B6, minerale in esencialne kisline.

Zdravje: je bogat vir dietnih vlaknin, ki poskrbijo za uravnavanje prebave, in učinkovito znižuje holesterol.

Lepota: je zelo vlažilno in pomaga olajšati razdraženost kože, vnetje in srbenje. Primerno je tako za suho kot mastno kožo, saj ne maši por. Največkrat se uporablja za masažo, saj se vpija počasi. Koži vrača elastičnost, zato je zelo uporabno v boju proti celulitu in strijam. Zaradi sladkega vonja je tudi eno najbolj zaželenih olj pri aromaterapiji.


     Dobro je vedeti     

Lahko ga uporabite kot odstranjevalec ličil. Na vato kanite nekaj kapljic in nežno odstranite senčila in maskaro. Koža okoli oči bo tako nahranjena, saj preprečuje nastanek gubic in zmanjšuje temne kolobarje okoli oči. 


PREBERITE ŠE: Prehranski trendi 2017



Kokosovo olje

Kokos ima pri nas še vedno bolj status sladice kot česa drugega. A dejstvo, da ga v azijskih državah uporabljajo tako za prehrano kot v kozmetiki, govori o njegovih zdravilnih učinkih.

Zdravje: izboljšuje delovanje imunskega sistema, saj deluje proti virusom, kot sta na primer herpes in gripa. Pomaga tudi pri glivičnih obolenjih. Olje v krvi uravnava holesterol in spodbuja metabolizem ter uravnava prebavo, telesno maščobo in težo. Zmanjšuje možnost za nastanek sladkorne bolezni in pomaga omiliti njene simptome.

Lepota: redna uporaba izboljša videz nohtov. Tudi koža je na pogled lepša, saj jo kokosovo olje vlaži in ji daje prožnost ter jo ščiti pred prostimi radikali, ki povzročajo staranje. Kokosovo olje še obnavlja lasišče in preprečuje pojav prhljaja.


     Dobro je vedeti     

Ob segrevanju, tudi do zelo visokih temperatur, ne spremeni svoje kemijske sestave, zato je zelo priporočljivo za kuhanje. Čeprav si morda težko predstavljate eksotični kokos ob mesu ali zelenjavi, je to olje na voljo tudi povsem brez vonja in okusa. Na sobni temperaturi je v trdi obliki in spominja na mast, lahko ga uporabite tudi za namaze. Zmešajte kokosovo olje, med, cimet in mlete indijske oreščke za popestritev vsakdanje malice. 


PREBERITE ŠE: S kokosovim oljem v boj proti prhljaju



Orehovo olje

V kulinariki in kozmetiki se uporablja že od rimskih časov, saj vsebuje veliko nenasičenih maščobnih kislin in je bogat vir vitaminov A, C in E.

Zdravje: redno uživanje orehov ali orehovega olja izboljša sposobnost za učenje in zmanjša pozabljivost, hkrati tudi izboljša spanec in pomaga pri zmanjševanju stresa in depresije. Ob slabovidnosti in sivi mreni se priporoča grgranje orehovega olja v ustih, saj naj bi izboljšalo vid. Prav tako znižuje holesterol in čisti kri.

Lepota: zaradi vsebnosti vitamina E deluje proti staranju kože. Preprečuje izgubo vode in pomaga pri suhi, poškodovani in oboleli koži. Uporablja se ga tudi za odpravo celulita. Ugodno vpliva na poškodovane in suhe lase, ob rednem mazanju lasišča celo pospešuje rast las. Pomaga tudi pri srbečem lasišču in prhljaju.


     Dobro je vedeti     

Deluje kot čistilec črevesja, je odlično pri hujšanju. Lahko ga uživate kar samega, trikrat na dan po eno čajno žličko, ali pa ga dodate gotovim jedem. Ne segrevajte ga, saj dobi grenak priokus.