ŽIVE KOSTI

Ko govorimo o okostju, naša prva misel večinoma ni, kako vplivajo nanj sile, ki kosti stiskajo, raztegujejo in zvijajo, medtem ko se premikamo. Kaj se pravzaprav dogaja, ko se gibamo? Če imate radi atletiko, si naslednjič oglejte kakšnega tekmovalca v troskoku. Ko se namreč njegova peta dotakne tal, nanjo pritisne sila, 15-krat večja od teže telesa. 

Niso pa kosti obremenjene le pri vrhunskih športnikih. Že pri vsem običajni hoji je sila, s katero smo v stiku ob koraku, petkrat večja od teže telesa. Naša piščal se celo za trenutek skrajša za milimeter, ko se stopalo dotakne tal. Zato se kost, da se privadi na spremembe, če se odločimo za intenzivnejšo vadbo, prilagodi in okrepi in s tem zmanjša tveganje za zlome. 



DODATNA ZAŠČITA

Zunanjo površino naših kosti prekriva čvrsta in debela vezivna ovojnica, ki jo imenujemo tudi periosteum. Na kost je pripeta z vlakni vezivnega tkiva z žilami in živci. Periosteum je membrana, ki prekriva vse naše kosti (razen sklepov) in je res osupljiva. 

Skupina znanstvenikov z Univerze Novega Južnega Walesa iz Avstralije je ustvarila umetni material, ki se vede podobno kot to človeško tkivo.

Upajo, da bo v prihodnje pripomogel k oblikovanju tako dodatne zaščite za kosti kot tudi bioloških vlaken, ki bi lahko nadomestila ali popravila sklepe. Na novo ustvarjeni material je sestavljen iz elastičnih materialov, ki delujejo podobno kot kolagen in elastin, sicer pomembna proteina v človeških tkivih. 



NIČ VEČ TITANA

S staranjem se obrabljajo tudi naše kosti. Mnogo ljudi živi z umetnim kolkom ali kolenom, a cilj znanstvenikov je ustvariti takšen nadomestek, ki ne bi bil samo videti kot prava kost, temveč bi se tako tudi »vedel«. Znanstveniki Univerze Murdoch v avstralskem Perthu so izdelali material, ki oponaša strukturo in zgradbo prave kosti – nanokost. Upajo, da bo prinesel revolucijo pri operacijah menjave sklepov, implantate iz titana pa pospravil v predal preteklosti. Vsako leto je opravljenih veliko postopkov endoprotez kolena, kolkov, eno od največjih tveganj pri njih pa so okužbe. Avstralskim znanstvenikom je uspelo ustvariti novo formulo iz glavnega gradnika kosti, imenovanega hidroksiapatit. Obljubljajo, da ga človekovo telo sprejme veliko bolje kot vstavke iz titana ter ga celo vzame za svojega. 



ŠKRT ŠKRT

Vam škrtajo kolena? Ni (še) čas za paniko. Razen če vam nihče ne pove, da je zvok, ki ga slišite, če se seveda lahko pohvalite z nadvse občutljivimi mikrofoni, zvok vaših kolen. No, če jih imate in se vam ponudi priložnost, da slišite svoje koleno v gibu, potem vas lahko grozljivi zvok prepriča, da se v vašem telesu dogajajo hude srednjeveške torture. 

A kaj je pravzaprav ta strašni zvok, katerega različico, še dobro, naša običajna človeška ušesa zaznajo zgolj kot neljubo nevšečnost? Izvrsten pripomoček za ugotavljanje, ali je vaše koleno zdravo in še dolgo na voljo za uporabo. Ne da bi bilo treba pod rentgen, bo menda kmalu mogoče zgolj s superobčutljivimi mikrofoni ugotoviti, kako krepak je kolenski sklep. 

Ni vsak zvok kolena znak za alarm, še posebno če je konsistenten. Lahko pa vam neugodje, ki ga povzročajo vaša kolena s svojim nenavadnim »oglašanjem«, sporoča, da je treba obiskati ortopeda. Samo še malo, pravijo, pa bomo lahko morebitno poškodbo sklepa in s tem diagnozo slišali.